St Michael's ServicesJun 04, 2023
A Service for the 6th Sunday of Easter (28 April 2024)
READINGS 1CORINTHIANS 12:12-27
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Alice Barlow-Zambodla CELEBRANT Izak Hardnick READINGS - LAYMINISTER John Carter MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley
A Service for the 4th Sunday of Easter (21 April 2024)
READINGS PSALM 23 1JOHN 3:16-24 JOHN 10:11-18
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Debbie Carter, Phumlani Bixa, Ethan Rose LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Alison Baxter
A Service for the 3rd Sunday of Easter (14 April 2024)
READINGS PSALM 98 LUKE 24:13-34
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING James Bentley CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Dave Schaefer LAYMINISTER John Carter MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Flower Team
A Service for the 2nd Sunday of Easter (07 April 2024)
READINGS
PSALM 133 ACTS 4:32-35 JOHN 20:19-31
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Izak Hardnick CELEBRANT Alice Barlow- Zambodla READINGS Tshegofatso Bixa, Justin Laing LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Flower Team
A Service for Easter Sunday (31 March 2024)
READINGS ISAIAH 25:6-9 ACTS 10:34-43 JOHN 20:1-18 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Doreen Dweba, Mike Preston, Sheila Lazarus LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Flower Team
A Service for Good Friday (29 March 2024)
READINGS MARK 15:16-47
FRIDAY'S SERVICE TEAM REFLECTIONS Alice Barlow-Zambodla, Isak Hardnick, Sue Bentley, James Bentley, Kwena Makgoka
READINGS Thumisang Bokala MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley
A Service for Maundy Thursday (28 March 2024)
READINGS JOHN 13:1-17
THURSDAY'S SERVICE TEAM
PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Nita Laing MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Denash Ganda
A Service for Palm Sunday (24 March 2024)
READINGS ECCLESIASTES 3:1-8 LUKE 19:1-9
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Sue Bentley CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Alice Barlow- Zambodla, Carole Schaefer LAYMINISTER Kwena Makgoka MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Denash Ganda FLOWERS Palms
A Service for the 5th Sunday of Lent (17 March 2024)
READINGS 1CORINTHIANS 12:12-27 JOHN 15:1-17
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING James Bentley CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Connor Barry & Gillian Dexter LAYMINISTER Kwena Makgoka MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding
A Service for the 4th Sunday in Lent (10 March 2024)
READINGS PSALM 63:1-8 JOSHUA 1:1-9 LUKE 11:1-4
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Carol Schaefer, Pam Sparg, Alice Barlow-Zambodla LAYMINISTER Izak Hardnick MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Posies for the Ladies of the church
A Service of the 3rd Sunday of Lent (03 March 2024)
READINGS PHILIPPIANS 4: 4-13 LUKE 3:7-14
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Josh and Rachel Lentz LAYMINISTER John Carter MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley
A Service for the 2nd Sunday of Lent (25 February 2024)
READINGS 1KINGS 19:1-4,9-13 PSALM 22:23-32 LUKE 5:12-16
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Nita Laing, Alison Schultz LAYMINISTER James Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding
A Service for the 1st Sunday of Lent (18 February 2024)
READINGS EPHESIANS 6:14-20 PSALM 25:1-10 MARK 1:9-15
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Izak Hardnick CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS William Schaefer & Catherine Gehring LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding
A Service for Ash Wednesday (14 February 2024)
READINGS Joel 2:12-14 Matthew 4:1-11
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Isac Hardnick READINGS Sue Bentley & Sheila Lazarus LAYMINISTER Kwena Makgoka MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley
A Service for Transfiguration Sunday (11 February 2024)
Because of when loadsheddding started this morning the battery backup system ran out of power before the end of the service so the audio recordings only go up to the point of the offertory song.
READINGS 1PETER 2:9-10 JOHN 9:1-9
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Phumlani Bixa LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Anisha Thomas
A Service for the 5th Sunday after Epiphany (04 February 2024)
READINGS 2SAMUEL 9:1-13 MARK 1:29-39
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Mike Preston, Jessica Schaefer LAYMINISTER John Carter MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley
A Service for the 4th Sunday after Epiphany
READINGS GENESIS 2:1-3,7-9,15 MARK 1:21-28
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Alice Barlow-Zambodla, Phumlani Bixa LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Pam Sparg & James Bentley
A Service for the 3rd Sunday after Epiphany (21 January 2024)
READINGS JONAH 3:1-5,10 MARK 1:14-20
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Alice Barlow-Zambodla CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Ethan Rose, James Laing LAYMINISTER Sue Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Nita Laing
A Service for the 2nd Sunday after Epiphany (14 January 2024)
READINGS 1SAMUEL 3:1-10 1CORINTHIANS 6:12-20 JOHN 1:43-51
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Izak Hardnick CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Sheila Lazarus, Barry Adcock, Vuyo Zozo LAYMINISTER Kwena Makgoka MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Denash Ganda FLOWERS Church
A Service for the 1st Sunday after Epiphany
READINGS EXODUS 3:1-6 MARK 1:4-11
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Thomakazi Ngqinambi & Tony Haig-Smith LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Church
A Service for the First Sunday after Christmas (31 December 2023)
THE READINGS GALATIANS 4:4-7 LUKE 2:22-32
MINISTRY TEAM PREACHER Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla LAY MINISTERS Jean Fielding READERS Sue Bentley & Mike Preston MUSICIAN Garth Bentley & Luvuyo Maurice Mgweba TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Christmas Flowers
A Service for Christmas Day (25 December 2023)
THE READINGS PSALM 98 LUKE 2:8-17
MINISTRY TEAM PREACHER Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick LAY MINISTERS Alice Barlow-Zambodla READERS Alison Schultz MUSICIAN Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Flower Team
A Service for the Fourth Sunday of Advent (24 December 2023)
READINGS 2SAMUEL 7:1-11,16 ROMANS 16:25-27 LUKE 1:26-38
MINISTRY TEAM PREACHING Izak Hardnick CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Carole Schaefer, Pam Sparg LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Carol Keep
TECHNOLOGY Denash Ganda ADVENT WREATH Junior church
A Service for the Second Sunday of Advent (10 December 2023)
READINGS ISAIAH 40:1-11 MARK 1:1-8
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING James Bentley CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Carole Schaefer, Anne King LAYMINISTER Kwena Makgoka MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Junior Church (ADVENT WREATH)
A Service for the 26th Sunday after Pentecost (26 November 2023)
READINGS EZEKIEL 34:11-16,20-24 EPHESIANS 1:15-23 MATTHEW 25:31-46
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Alice Barlow-Zambodla CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Tony Haig-Smith& Baxolele Nkubungu Sue Bentley LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Jane Schaefer
A Service for the 25th Sunday after Pentecost (19 November 2023)
READINGS JUDGES 4:1-7 1THESSALONIANS 5:1-11 MATTHEW 25:14-30
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Bill Brander CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Debbie Carter &Kwena Makgoka &Nellie Brander LAYMINISTER John Carter MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Anisha Thomas
A Service for the 24th Sunday after Pentecost (12 November 2023)
READINGS PHILIPPIANS 2:1-14 JOHN 17:1,11-23
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Olivia Schaefer & Sheila Lazarus LAYMINISTER Sue Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Alison Baxter
A Service for the 23rd Sunday after Pentecost (05 November 2023)
READINGS ACTS 17:22-31 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Nita Laing LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Alison Baxter
A Service for the 22nd Sunday after Pentecost (29 October 2023)
READINGS JOHN 1:1-14 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Junior Church LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Church
A Service for the 21st Sunday after Pentecost (22 October 2023)
READINGS ROMANS 5:12-21 LUKE 2:25-35
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Barry Adcock & Thomakazi Ngqinambi LAYMINISTER James Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding
A Service for the twentieth Sunday after Pentecost (15 October 2023)
READINGS GENESIS 12:1-3 PSALM 126:1-3 EPHESIANS 4:1-6 MATTHEW 5:13-14 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Ven Bubele T.M. Mfenyana CELEBRANT Ven Bubele T.M. Mfenyana READINGS Jnr Church, Rev Izak Hardnick, Rev Alice-Barlow LAYMINISTER Izak Hardnick MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS James Bentley
A Service for the nineteenth Sunday after Pentecost (08 October 2023)
READINGS PHILIPPIANS 3:4-14 MATTHEW 21:33-46
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Izak Hardnick CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Doreen Dweba & Pam Sparg LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley & Denash Ganda FLOWERS Nita Laing
A Service for the eighteenth Sunday after Pentecost (01 October 2023)
READINGS MATTHEW 3:13--4:11
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Carole Schaefer LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Pam Sparg, James Bentley & Garth Bentley
A Service for the sixteenth Sunday after Pentecost (17 September 2023)
READINGS ROMANS 8:18-28 LUKE 23:44-46 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Izak Hardnick READINGS Justin Laing & Baxolele Nkubungu LAYMINISTER Pam Sparg MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Kathleen Scott
A Service for the Fifteenth Sunday after Pentecost (10 September 2023)
READINGS ROMANS 13:8-14 MATTHEW 18:15-20 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Isak Hardnick CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Sheila Lazarus & Alison Schultz LAYMINISTER John Carter MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Junior Church
A Service for the 13th Sunday after Pentecost (27 August 2023)
READINGS JOB 42 :1-6 MATTHEW 16:13-20 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Isak Hardnick READINGS Tony Haig-Smith, Mike Preston LAYMINISTER Isak Hardnick MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Wendy Steidlen
A Service for the 12th Sunday after Pentecost (20 August 2023)
READINGS
GENESIS 45 :1-15
MATTHEW 15:21-28 SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Isak Hardnick READINGS Junior Church LAYMINISTER John Carter MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Jnr Church
A Service for the 11th Sunday after Pentecost (13 August 2023)
READINGS GENESIS 37 :1-4, 12-28 MATTHEW 14:22-33 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Bill Brander CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Nellie Brander & Ann King LAYMINISTER Sue Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS John Carter
Service for the 10th Sunday after Pentecost (06 August 2023)
READINGS GENESIS 32 :22-31 MATTHEW 14:13-21 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Nancy Valentine & Rachel Lentz LAYMINISTER James Bentley MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Church
A service for the 9th Sunday after Pentecost (30 July 2023)
READINGS PSALM 105:1-11 MATTHEW 13:31-33,44-52 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Sue Bentley CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Kwena & Liza Meecham LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Church
Service for the 8th Sunday after Pentecost (23 July 2023)
READINGS GENESIS 28:10-19a ROMANS 8:12-25 MATTHEW 13:24-30,36-43 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Pam Sparg CELEBRANT Isak Hardnick READINGS Catherine Gehring & Jnr Church LAYMINISTER John Carter MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Pam Sparg & James Bentley
A Service for the Seventh Sunday after Pentecost (16 July 2023)
READINGS
GENESIS 25:19-34 PSALM 119:105-112 MATTHEW 13:1-9,18-23 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Alice Barlow-Zambodla CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Jane & Dave Schaefer, Kwena Makgoka LAYMINISTER Liza Meecham MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Pam Sparg
Service for the Sixth Sunday after Pentecost (09 July 2023)
READINGS PSALM 45:10-17 ROMANS 7:15-25 MATTHEW 11:16-19,25-30
SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Isak Hardnick CELEBRANT Kwena Makgoka READINGS Sheila, Bax & Alice LAYMINISTER Alice Barlow-Zambodla MUSIC Carol Keep TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Dawn Weir
A Service for the Fifth Sunday after Pentecost (02 July 2023)
READINGS PSALM 13 GENESIS 22:1-14 MATTHEW 10:40-42 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Kwena Makgoka CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla READINGS Nita Laing, Mike Preston, Carol Keep LAYMINISTER Isak Hardnick MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY Bridget Fielding FLOWERS Nita Laing
A Service for the Fourth Sunday after Pentecost (25 June 2023)
READINGS
ROMANS 6:1b-11
MATTHEW 10:24-39
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING John Meecham
CELEBRANT Isak Hardnick
READINGS Gill Dexter, Doreen Dweba, Liza Meecham
LAYMINISTER Pam Sparg
MUSIC Carol Keep
TECHNOLOGY James Bentley
FLOWERS Church
Service for the Second Sunday after Pentecost (18 June 2023)
READINGS
PSALM 116:1-2,11-18
GENESIS 18:1-15
MATTHEW 9:35--10:8
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Kwena Makgoka
CELEBRANT Alice Barlow-Zambodla
READINGS Justin Laing, William Schaefer, Barry Adcock
LAYMINISTER Sue Bentley
MUSIC Garth Bentley
TECHNOLOGY James Bentley
FLOWERS Tea Garden Team
A Service for the First Sunday after Pentecost (11 June 2023)
READINGS
PSALM 119:105,129-135
1CORINTHIANS 12:4-11,14:1a
MATTHEW 9:9-13,18-26
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Alison Barlow-Zambodla
READINGS Debbie Carter
LAYMINISTER John Carter
MUSIC Garth Bentley
TECHNOLOGY Bridget Fielding
FLOWERS Alison Baxter
A Service for Trinity Sunday (4 June 2023)
READINGS
GENESIS 1:1--2:4a
MATTHEW 28:16-20
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Sue Bentley
CELEBRANT Alison Barlow-Zambodla
READINGS Alison Schultz, Baxolele Nkubungu, James Bentley
Thomakazi Ngqinambi
LAYMINISTER James Bentley
MUSIC Carol Keep
TECHNOLOGY Bridget Fielding
FLOWERS James Bentley
Link for Sue's video before the sermon: https://youtu.be/eCeeZ_hdrBM
A Service for Pentecost Sunday (28 May 2023)
READINGS ACTS 2:1-21 JOHN 7:33-39 SUNDAY’S MINISTRY TEAM PREACHING Isak Hardnick CELEBRANT Isak Hardnick READINGS Carole Schaefer & Josh Bixa LAYMINISTER Garth Bentley MUSIC Garth Bentley TECHNOLOGY James Bentley FLOWERS Pam Sparg & James Bentley
A Service for the 7th Sunday of Easter (21 May 2023)
READINGS
1PETER 4:12-14,5:6-11
JOHN 17:1-11
SUNDAY’S MINISTRY TEAM
PREACHING Alice Barlow Zambodla
CELEBRANT Isak Hardnick
READINGS Tony Haig-Smith & Junior Church
LAYMINISTER John Carter
MUSIC Carol Keep
TECHNOLOGY James Bentley